Parametrics
FK18SM-12 absolute maximum ratings: (1)VDSS Drain-source voltage: 600V; (2)VGSS Gate-source voltage: ±30V; (3)ID Drain current: 18A; (4)IDM Drain current (Pulsed): 54A; (5)IS Source current: 18A; (6)ISM Source current (Pulsed): 54A; (7)PD Maximum power dissipation: 275W; (8)Tch Channel temperature: -55 to +150℃; (9)Tstg Storage temperature: -55 to +150℃; (10)Weight: 4.8g.
Features
FK18SM-12 features: (1)VDSS: 600V; (2)rDS (ON) (MAX): 0.54Ω; (3)ID: 18A; (4)Integrated Fast Recovery Diode (MAX.): 150ns.