The REG1117-2.5 is an easy-to-use three-terminal voltage regulator. The REG1117-2.5 low dropout voltage allows its use with as little as 1V input-output voltage differential.
Parametrics
REG1117-2.5 absolute maximum ratings: (1)Power Dissipation: Internally Limited; (2)Input Voltage: +15V; (3)Operating Junction Temperature Range: -40℃ to +125℃; (4)Storage Temperature Range: -65℃ to +150℃; (5)Lead Temperature (soldering, 10s): +300℃.
Features
REG1117-2.5 features: (1)Fixed and adjustable versions; (2)2.5V model for scsi-2 active termination; (3)Output current: REG1117: 800mA max; (4)Output tolerance: 1% max; (5)Dropout voltage: REG1117: 1.2V max at IO = 800mA; (6)internal current limit; (7)thermal overload protection; (8)SOT-223 and DDPAK surface-mount packages.
Diagrams
 REG101 |
 Other |
 Data Sheet |
 Negotiable |
 REG101-2.5 |
 Other |
 Data Sheet |
 Negotiable |
 REG101-5 |
 REG101-A |
 REG101NA-2.5/250 |
 Texas Instruments |
 Low Dropout (LDO) Regulators DMOS 100mA LDO Reg |
 REG101NA-2.5/250G4 |
 Texas Instruments |