The N121X5-L03 is a 12.1" TFT Liquid Crystal Display module with single CCFL Backlight unit and 20 pins LVDS interface. This module supports 1024 x 768 XGA mode and can display 262,144 colors. The inverter module for Backlight is not built in.
Parametrics
Features
N121X5-L03 features: (1)Thin and light weight; (2)XGA (1024 x 768 pixels) resolution; (3)DE (Data Enable) only mode; (4)3.3V LVDS (Low Voltage Differential Signaling) interface with 1 pixel/clock; (5)Support EDID Structure Version 1 Revision 3.